Bildkälla: Stockfoto

Bred nedgång på Europabörserna, USA-terminen backar 0,45 procent

Europabörserna backar på bred front på fredagen.

Annons

Efter 45 minuters handel var FTSE 100 index ned 0,49 procent, medan DAX 30 index var ned 0,96 procent.

Den amerikanska S&P 500 terminen var samtidigt ned 0,45 procent.

InstrumentKursDiff i dagDiff i år
Stoxx 600387,63-0,62%-0,40%
Stoxx 503 461,28-0,94%-1,22%
FTSE 1007 703,89-0,49%0,21%
DAX 3012 553,99-0,96%-2,82%
CAC 405 457,73-0,81%2,73%
SMI9 088,65-0,62%-3,13%
FTSE MIB Milano21 386,71-1,14%-2,14%
IBEX 359 651,00-1,06%-3,91%
ATX3 345,16-0,55%-2,19%
OBX834,70-0,77%12,37%
OMX 301 621,85-0,57%2,85%
S&P 500 termin2 841,00-0,45%
Nasdaq 100 termin7 439,50-0,48%
Sweden 10 Y0,47%-0,02
Tyskland 10 Y0,34%-0,04
USA 10 Y2,89%-0,04
UK 10 Y1,25%-0,04
Italien 10 Y2,93%0,04
Frankrike 10 Y0,68%-0,03
Spanien 10 Y1,38%-0,01
EUR/USD1,1466-0,0091
USD/JPY110,6600-0,3400
USD/SEK9,10810,1182
EUR/SEK10,44300,0534
GBP/SEK11,62110,0705
Brent, USD/fat71,42-0,90%
WTI, USD/fat66,22-0,88%
Guld spot Comex, USD/oz1 209,21-0,30%
Silver spot Comex, USD/oz15,34-0,71%
Källa: Bloomberg

Börsvärldens nyhetsbrev
Annonser