Bildkälla: Stockfoto

Europabörserna backar på tullhot, negativ öppning väntas på Wall Street

Europabörserna uppvisar djupa och breda nedgångar på onsdagen efter att USA aviserat nya tullar mot Kina. Samtidigt indikerar terminerna en klart negativ öppning på Wall Street i eftermiddag.

Annons

Efter nästan två timmars handel var FTSE 100 index ned 1,22 procent, medan DAX 30 index var ned 1,19 procent.

Den amerikanska S&P 500 terminen var samtidigt ned 0,85 procent.

InstrumentKursDiff i dagDiff i år
Stoxx 600381,94-1,12%-1,86%
Stoxx 503 437,59-1,03%-1,89%
FTSE 1007 598,48-1,22%-1,16%
DAX 3012 460,39-1,19%-3,54%
CAC 405 377,03-1,05%1,21%
SMI8 662,49-1,21%-7,67%
FTSE MIB Milano21 726,20-1,50%-0,58%
IBEX 359 777,30-1,13%-2,65%
ATX3 267,51-1,19%-4,46%
OBX823,89-1,16%10,92%
OMX 301 529,52-1,22%-3,01%
S&P 500 termin2 773,00-0,85%
Nasdaq 100 termin7 230,25-0,98%
Sweden 10 Y0,49%-0,02
Tyskland 10 Y0,32%0,04
USA 10 Y2,84%-0,01
UK 10 Y1,30%-0,02
Italien 10 Y2,66%0,00
Frankrike 10 Y0,65%-0,02
Spanien 10 Y1,27%-0,01
EUR/USD1,1730-0,0003
USD/JPY111,0300-0,2400
USD/SEK8,76630,0200
EUR/SEK10,28300,0208
GBP/SEK11,63850,0489
Brent, USD/fat77,33-1,94%
WTI, USD/fat73,55-0,76%
Guld spot Comex, USD/oz1 252,89-0,13%
Silver spot Comex, USD/oz16,01-0,19%
Källa: Bloomberg
Börsvärldens nyhetsbrev
Annonser