Bildkälla: Stockfoto

Europabörserna strax under nollan inför besked från Federal Reserve

Europabörserna har inlett onsdagen strax under nollan inför det penningpolitiska beskedet från Federal Reserve ikväll.

Annons

Efter 1,5 timmes handel var FTSE 100 index ned 0,22 procent, medan DAX 30 index var ned 0,18 procent.

Den amerikanska S&P 500 terminen var samtidigt upp 0,08 procent.

InstrumentKursDiff i dagDiff i år
Stoxx 600387,800,07%-0,35%
Stoxx 503 473,14-0,07%-0,88%
FTSE 1007 686,67-0,22%-0,01%
DAX 3012 818,79-0,18%-0,77%
CAC 405 463,800,19%2,85%
SMI8 633,17-0,09%-7,98%
FTSE MIB Milano22 240,260,54%1,77%
IBEX 359 862,90-0,52%-1,80%
ATX3 373,16-0,15%-1,37%
OBX825,80-0,10%11,17%
OMX 301 567,54-0,30%-0,60%
S&P 500 termin2 790,500,08%
Nasdaq 100 termin7 234,250,11%
Sweden 10 Y0,60%-0,01
Tyskland 10 Y0,47%-0,02
USA 10 Y2,95%-0,01
UK 10 Y1,38%-0,01
Italien 10 Y2,76%-0,07
Frankrike 10 Y0,84%-0,04
Spanien 10 Y1,39%-0,02
EUR/USD1,1740-0,0034
USD/JPY110,67000,4100
USD/SEK8,63480,0166
EUR/SEK10,1373-0,0095
GBP/SEK11,5096-0,0348
Brent, USD/fat75,53-0,46%
WTI, USD/fat66,19-0,26%
Guld spot Comex, USD/oz1 293,96-0,21%
Silver spot Comex, USD/oz16,83-0,37%
Källa: Bloomberg
Börsvärldens nyhetsbrev
Annonser