Lista: Några av Stockholmsbörsens just nu mest trendstarka aktier

Hittills i dag har det bjudits på 14 nya, eller tangerade, 52-veckorshögsta på Stockholmsbörsens listor (largecap, midcap och smallcap).

Annons

Avstämningen är gjord runt klockan 10.08.

AktieNytt 52-veckorshögstaTidigareDatumAntal dagar sedan förra 52-veckors-högsta
AAK7277272018-01-091
Academedia66,165,62018-01-082
Addtech B193,8192,52017-12-0635
Balder B227,6227,62018-01-091
Catena170,41702018-01-055
Com Hem Holding144,8131,72017-11-2150
Coor Service Management69,669,42018-01-091
Kindred Group124,31242018-01-091
Kungsleden61,461,42018-01-091
Midsona B62,8602018-01-091
MTG B360,6360,62018-01-091
Nolato B5705662018-01-091
Sectra B1951882017-05-10245
Stora Enso A136,5136,52018-01-091

Kindred-aktien har uppvisat en minst sagt imponerande trendstyrka ända sedan bolagsrapporten i slutet av oktober 2017.

Börsvärldens nyhetsbrev
Annonser