Lista: Nordens största börsbolag

Nordens jättar! Här är listan med Nordens 30 största börsbolag sett till deras börsvärde justerat till svenska kronor.

Annons

Överst på listan återfinner vi den danska sjukvårdsjätten Novo Nordisk som bland annat tillverkar insulin och länge har ridit på en stark global diabetestrend världen över.

En klar majoritet av bolagen på listan återfinns på Stockholmsbörsen och därefter är det relativt jämt mellan de övriga länderna sett till totalt antal bolag som finns representerade.

Topp fem av de svenska bjässarna är AstraZeneca, ABB, Atlas Copco, Nordea samt Volvo. H&M, som har förlorat mer än 60 procent av sitt börsvärde sedan toppen 2015, återfinns nu först på plats 16 på listan.

BolagsnamnLandAktiekursBV Lokal Val. (M)BV Val.just. MSEKP/E
Novo NordiskDenmark302,70752058103107219,7
AstraZenecaSverige553,5070073170073128,6
StatoilNorge178,9058464561446216,1
ABBSverige198,3542407242407223,1
Atlas CopcoSverige343,0041640241640225,0
NordeaSverige95,7638639238639213,1
Danske BankDenmark244,8022423230742211,1
VolvoSverige149,3030307930307914,4
InvestorSverige369,602826322826326,4
TelenorNorge178,6026816028183722,4
NokiaFinland4,7526958275240-18,0
A.P. Moller MaerskDenmark9474,00196946270012-26,2
DNBNorge154,2525065626344012,0
SampoFinland44,962517825706311,4
SwedbankSverige210,5023441923441912,1
Hennes & MauritzSverige137,2022706622706614,0
HandelsbankenSverige114,6022280522280513,8
KONEFinland41,032163022084422,3
OrstedDenmark377,301586102174548,5
SEBSverige97,2021073021073013,0
Assa AbloySverige184,0520443820443823,7
SandvikSverige146,3518357918357913,9
EricssonSverige55,52181828181828-5,2
HexagonSverige485,2017488717488727,4
Telia CompanySverige39,8017233717233717,9
FortumFinland18,031602216358218,5
EssitySverige227,4015970315970319,7
NesteFinland59,221513715454816,6
UPM-KymmeneFinland28,071497515290015,4
CarlsbergDenmark723,2011020815109687,5

Källa: Börsdatas screener

Beräkningarna är baserade på gårdagens stängningskurs, samt genomsnittlig snittkurs under gårdagen för respektive valuta omräknat till SEK (för en mer korrekt jämförelse). För bolag med aktier noterade på flera länders listor har vi förenklat beräkningen något och utgått från bolagets totala antal utstående aktier och multiplicerat det med aktuell aktiekurs. För bolagen Nordea, Nokia samt Telia har vi valt att kreditera bolagets ursprungsland i listan.

Topp tre - kursgraferna i närbild

Novo Nordisk återtestar just nu MA200-dagars.

Börsvärldens nyhetsbrev
Annonser