Bildkälla: Stockfoto

Små rörelser på Europabörserna, positiva USA-terminer

Europabörserna har inlett handelsveckan med avvaktande handel runt nollstrecket.

Annons

Efter 70 minuters handel var FTSE 100 index ned 0,09 procent, medan DAX 30 index var upp 0,08 procent.

Den amerikanska S&P 500 terminen var samtidigt upp 0,39 procent.

InstrumentKursDiff i dagDiff i år
Stoxx 600378,98-0,06%-2,62%
Stoxx 503 448,800,02%-1,57%
FTSE 1007 257,95-0,09%-5,59%
DAX 3012 452,730,08%-3,60%
CAC 405 313,13-0,04%0,01%
SMI8 761,08-0,17%-6,62%
FTSE MIB Milano23 368,510,16%6,93%
IBEX 359 780,900,14%-2,62%
ATX3 425,430,25%0,15%
OBX768,03-0,61%3,40%
OMX 301 530,600,26%-2,94%
S&P 500 termin2 667,500,39%
Nasdaq 100 termin6 667,250,40%
Sweden 10 Y0,67%0,02
Tyskland 10 Y0,54%0,04
USA 10 Y2,86%0,03
UK 10 Y1,47%0,04
Italien 10 Y1,82%0,03
Frankrike 10 Y0,77%0,04
Spanien 10 Y1,24%0,02
EUR/USD1,23590,0028
USD/JPY107,2200-0,1300
USD/SEK8,4271-0,0469
EUR/SEK10,4156-0,0338
GBP/SEK12,0163-0,0428
Brent, USD/fat71,43-1,58%
WTI, USD/fat66,42-1,44%
Guld spot Comex, USD/oz1 345,46-0,06%
Silver spot Comex, USD/oz16,62-0,21%
Källa: Bloomberg

Länkar och källor:

media.finwire.com

Börsvärldens nyhetsbrev
Annonser