Bildkälla: OBJM / Shutterstock.com

SSAB och Hexagon i toppen bland OMXS30-bolagen i november, SEB och H&M parkerar i botten

November är äntligen till ända och Stockholmsbörsens OMXS30-index noterade under den regniga månaden en nedgång med 0,2 procent till 1 730, där handelsfrågan USA-Kina varit i blickfånget. Under oktober och september steg indexet med 5,2 respektive 4,5 procent.

Annons

Bland enskilda papper noterade SSAB den bästa utvecklingen med ett uppställ på 10,6 procent, tätt följt av Hexagon som ökade 9,8 procent. De båda aktierna har dessförinnan haft olika kursutveckling i år och YTD (year-to-date) efter november ligger nu på -2,3 respektive 32,7 procent.

I novembers botten ligger SEB som backat med 11,2 procent i spåren av oro för penningtvätt i Baltikum. Också H&M har gått svagt, ned 8,4 procent, efter en fin utveckling tidigare i år. Under måndagen avskiljde H&M utdelning vilket förklarar en del av nedgången.

AktieKurs, 30 novFörändring november, %Förändring YTD, %
SSAB29,810,6-2,3
Hexagon541,49,832,7
Alfa Laval235,65,624,2
Kinnevik219,35,530,2
SKF182,94,836,0
Autoliv784,64,124,6
ABB209,503,722,8
Skanska211,63,050,1
Atlas Copco A350,92,966,7
Securitas158,82,811,6
Volvo148,052,527,7
Investor506,22,434,8
Tele 2141,32,425,1
Ericsson86,32,310,8
Sandvik174,152,237,8
Swedish Match458,71,231,4
Getinge166,250,9108,1
Essity301-0,138,3
Assa Abloy227,4-0,743,8
Astra Zeneca928-1,437,7
Telia41,45-2,4-1,3
Svenska Handelsbanken94-2,8-4,4
Electrolux246,1-2,931,5
SCA95,3-3,138,7
Nordea67,83-4,0-9,1
Boliden247-4,931,1
Swedbank124,7-7,7-36,9
H&M184,84-8,446,7
SEB82,12-11,2-4,6
Källa: Factset
Börsvärldens nyhetsbrev
Annonser