Wesports tappar 7,0 procent i premiärhandeln på First North
Wesports, en specialistgrupp inom sport- och fritidsutrustning, började i dag den 9 december att handlas på First North. Aktien tappar jämfört med teckningskursen i den inledande handeln.
ANNONS
Teckningskursen var 80 kronor per aktie. Aktien handlas med kortnamnet WSG.
Erbjudandet bestod av 5,43 miljoner aktier, fördelat på 0,15 miljoner befintliga aktier och 5,28 miljoner nyemitterade aktier. Det finns även en övertilldelningsoption på ytterligare högst 0,82 miljoner befintliga aktier, totalt högst 6,25 miljoner aktier. Värdet på erbjudandet är 435 miljoner kronor eller 500 miljoner kronor inklusive övertilldelningsoptionen.
Ankarinvesterare är DNB Asset Management, Handelsbanken Fonder och Svea Bank, vilka tillsammans tecknar aktier för 150 miljoner kronor.
Aktien har hittills i dag handlats till 80,10 kronor som högst betalt och 73,24 kronor som lägst betalt. Klockan 09.45 var senast betalt 74,40 kronor, vilket är en nedgång på 7,0 procent jämfört med teckningskursen på 80 kronor. Aktier för 63 miljoner kronor har bytt ägare hittills i dag. Bolaget har 27,82 miljoner aktier utestående och börsvärdet är 2,1 miljarder kronor räknat på senast betalt.