Föredrädesemission Compare- IT möter efterfrågan i en bransch med ökad digitaliseringstakt genom förvärv. Förvärvet av Our Living medförde en stärkt kundbas med ett flertal starka bolag såsom Skanska, Peab, HSB Sundsfastigheter, BoKlok med flera. Nu står man starkt rustade för att ta nästa steg som ett SaaS bolag inom Proptech
Proptech-branschen är fragmenterad och har behov av konsolidering och aktörer som tillsammans bidrar med en totallösning. Här finns ett gap att fylla. Compare-IT kommer, som ett SaaS bolag, fortsätta att jobba med öppna partnerskap och samarbeten. Fler förvärv planeras att komplettera detta. Fastighetsaktörer har behov av leverantörer som kan täcka fler behov än endast ett, det vill säga olika tillämpningar och tjänster som behövs för att driva värde i kundresan. Nära kunddialog kommer att krävas eftersom olika kunder har olika behov. Denna position, d.v.s att bidra med en totallösning, strävar Compare- IT efter.
Motivet till Företrädesemissionen är att finansiera förvärvet av OurLiving AB samt skapa förutsättningar för att fortsätta utveckla verksamheten genom ytterligare förvärv under ett år fram i tiden.
”Vi tror på att binda ihop aktörer för att paketera erbjudanden till våra kunder. Förvärv kommer att komplettera detta. Vi etablerar oss som ett Proptech bolag och har en bra position för att hjälpa fastighetsbranschen att digitaliseras!” säger Henrik Jarl, VD Compare-IT Nordic AB.
Compare-IT är ett svenskt teknikbolag med lång erfarenhet inom byggnadsautomation och lösningar för hemautomation, s.k. ”smarta hem”.
Compare-IT:s unicitet består främst i att Bolaget utvecklat trådbundna färdigpaketerade styrsystem för smarta hus och kommersiella fastigheter, vilket sänker installationskostnader väsentligt relativt andra traditionella alternativ som kräver omfattande kunskaper hos installatören och tidskrävande programmering för att driftsätta ett styrsystem.
Kundgrupper är elinstallatörer, byggbolag både för lägenheter och kommersiella fastigheter samt husbyggare. Kunder idag är bla LB-Hus och Myresjöhus. Bolaget har mer än 100 installerade system på marknaden och står inför en expansionsfas med fokus på smarta hem.
”Vi står starkt rustade för att ta nästa steg som ett SaaS bolag inom Proptech. Marknaden vi agerar på̊ är fragmenterad och det öppnar för förvärv och konsolidering. OurLiving ger oss en bra start på̊ denna resa. Vi har en bra position för att hjälpa fastighetsbranschen att digitaliseras! I vår fortsatta tillväxtresa vill vi få med oss kapitalstarka och långsiktiga ägare och med detta får vi in värdefull och diversifierad kompetens som vi kommer kunna dra nytta av när vi digitaliserar fastighetsbranschen. Dessutom stärker vi ägarbasen med ägare som kan följa oss i vår fortsatta satsning” säger Henrik Jarl, VD Compare-IT Nordic AB.
ERBJUDANDET I SAMMANDRAG
Emissionsbelopp vid fullteckning av Erbjudandet 20 375 506 SEK
Emissionskostnader cirka 1,9 MSEK
Avstämningsdag 1 december 2021
Teckningstid 3 december – 17 december 2021
Teckningskurs 1 SEK per aktie
Teckning med företräde En (1) aktie berättigar till en (1) teckningsrätt. En (1) teckningsrätt berättigar till teckning av en (1) aktie.
Maximalt antal nyemitterade aktier i Erbjudandet 20 375 506 stycken aktier
Bolagsvärde före emission 20 375 506 SEK
Marknadsplats Spotlight Stock Market
Det här är en sponsrad artikel framtagen i samarbete med Compare IT. Sponsrade inlägg är en del av Börsvärldens annonserbjudande. Om du med anledning av våra sponsrade inlägg önskar att komma i kontakt med oss, vänligen skriv till IR@borsvarlden.com.
LÄS MER