fintech Eucaps, som har tagit på sig uppgiften att göra alla Europas noterade small cap bolag tillgängliga för internationella investerare, och den crowdbaserade estimattjänsten Pinpoint har nu valt att rulla ut i Europa tillsammans.
I korthet så innebär samarbetet att användare kommer att kunna lägga in egna estimat på bolag man är intresserad av direkt i Eucaps plattform. Användarna kommer då också få ta del av vad andra tror om bolagets utveckling. Tricket är att bara de som bidrar med egna estimat får ta del av Pinpoints konsensusestimat – dvs marknadsförväntningar. Därmed får Pinpoint in mer estimatdata om europeiska bolag samtidigt som Eucaps kan erbjuda sina investerare ökad transparens.
”Vi är jätteglada över samarbetet med Pinpoint. Deras crowdbaserade modell är nytänkande och unik av sitt slag i Europa. Över tid så är det en fantastisk möjlighet – inte minst för våra bolag. Det är svårt att få uppmärksamhet av analytiker, men vem är bättre på marknadsförväntningar än marknaden själv?”, säger Henrik Wagenius, vd för Eucaps Holding AB.
Utifrån Pinpoint Estimates perspektiv finns det flertalet fördelar med samarbetet. För det första innebär samarbetet möjlighet att skapa ytterligare transparens på kapitalmarknaden samtidigt som det blir en naturlig del i att stärka bolagets intäktsmöjligheter när tjänsten kan erbjudas till börsbolag i hela Europa.
För det andra blir Eucaps växande användarbas potentiella ”Pinpointers” dvs en källa till fler estimat. Samarbetet kan dessutom ses som en fortsättning på de olika samarbeten som Pinpoint Estimates har inlett under året med bland annat branschaktörer som Börskollen och Spotlight Stock Market. Samarbetet med Eucaps blir ytterligare ett steg i Pinpoints expansion genom att bli det första samarbetet som möjliggör insamling av estimatdata på en extern finansplattform.
“Vi har imponerats över Eucaps plattform och ser detta samarbete som ett viktigt steg i Pinpoints etablering utanför Norden. Med Eucaps ser vi framför oss att vår användarbas kommer att växa betydligt och därmed kan vi tillgängliggöra snittförväntningar för ännu fler bolag”, säger Natasha Belinska, vd Pinpoint Estimates AB.
På frågan om när Eucaps användare kommer kunna ”Pinpointa” t.ex. polska bolag och få ut ett givande resultat, svarar Henrik Wagenius att det delvis också beror på bolagen själva.
“Vi är ett plattformsbolag och vårt jobb är att skapa de bästa förutsättningarna för alla i plattformen. Integrationen med Pinpoint är en viktig del i denna strategi. Bolag som har engagerade aktieägare kommer få bra resultat snabbt, men de som har en låg aktivitet vad gäller investerarkommunikation kommer att få vänta. Engagemanget är det centrala, och där måste bolagen vara beredda att hugga i. Vi kommer att rulla ut tjänsten under Q3 i samband med att Eucaps lanserar brett med handel i samtliga Europas småbolag", säger Henrik Wagenius.
Henrik påpekar vidare att Eucaps plattform har blivit hett efterfrågad från personer som är verksamma inom IR (Investor Relations) och att man siktar på att möta dessa behov vartefter plattformen utvecklas.
"Vi gör nu också en satsning på att tillsammans med IR och kommunikationskonsulter hjälpa bolag att nå genom bruset när det gäller investerarkommunikation. Det behövs kunskap och aktivitet om man skall lyckas att nå ut mot en internationell publik utanför Sverige. Vi hoppas att dessa samarbeten ska innebära att plattformen fylls på med fler filmade intervjuer och analyser. Målet är att vara bäst på att skapa engagemang kring europeiska small cap bolag”.
Länkar:
Det här är en sponsrad artikel framtagen i samarbete med Eucaps. Sponsrade inlägg är en del av Börsvärldens annonserbjudande. Om du med anledning av våra sponsrade inlägg önskar att komma i kontakt med oss, vänligen skriv till IR@borsvarlden.com.
LÄS MER