Prenumerera på Börsvärldens nyhetsbrev!
Nyheter, eventinbjudningar och erbjudanden från samarbetspartners – direkt till din inkorg.
Jag samtycker till att skriva upp min e-postadress för att få regelbundna nyhetsbrev som också innehåller annonser.
Vi delar inte med oss av din e-post till andra. Du kommer att få nyhetsbrev tills du inte längre önskar det. Du har rätt att återkalla ditt samtycke när som helst genom att avregistrera din e-post eller kontakta oss på info@borsvarlden.com. Mer information om hur dina personuppgifter behandlas och vilka rättigheter du har finns i Dataskyddspolicyn, särskilt under “Vad du samtycker till”.
Prenumerationen är helt kostnadsfri och kan när som helst avslutas.
Flygtillverkaren Airbus har fått en order från italienska Air Corporate på 43 helikoptrar. Det framgår av ett pressmeddelande där inget ordervärde anges.
Finwire / Börsvärlden
17:29
Londons luftrum stängt på grund av tekniskt fel - inga plan får lyfta - Telegraph
16:52
Evolution tecknar exklusivt partnerskapsavtal med Pokerstars
15:32
Logitech ökar omsättning och resultat mer än väntat - skiftar produktion från Kina
14:36
Källor: Amazon betalar upp till 25 miljoner dollar årligen för att licensiera innehåll från New York Times - WSJ
13:00
Pareto skruvar upp riktkursen för Storytel - upprepar köp
11:09
Ugduck köper aktier i Fable Media för drygt 2 miljoner kronor - storägare säljer aktier (uppdatering)
11:00
Electronic Arts stiger i förhandeln efter rapporten - upprepar prognoser
10:05
Ugduck säljer aktier i Fable Media för drygt 2 miljoner kronor
Amerikanska råoljelager (DOE) ökade oväntat under förra veckan
Fed väntas lämna räntan oförändrad - trots ökad press från Trump
Affärsvärlden: Securitas närmar sig 8 procent rörelsemarginal - men växer genom att krympa
Kinesiska rymdbolaget LandSpace siktar på börsnotering i Shanghai
CATLs vinst överträffade förväntningarna i andra kvartalet - intäkterna i linje
Bekräftat: Palo Alto Networks köper CyberArk i jätteaffär - värderas till 25 miljarder dollar
Källor: EU vill undanta vin och spritdrycker från amerikanska tullar - BN
Vi delar inte med oss av din e-post till andra. Du kommer att få nyhetsbrev tills du inte längre önskar det. Du har rätt att återkalla ditt samtycke när som helst genom att avregistrera din e-post eller kontakta oss på info@borsvarlden.com. Mer information om hur dina personuppgifter behandlas och vilka rättigheter du har finns i Dataskyddspolicyn, särskilt under “Vad du samtycker till“.
LÄS MER
Garmins omsättning och resultat bättre än väntat - höjer prognos
Revolut överväger att köpa amerikansk bank för att få banklicens snabbare - FT
AI-fokuserade fintechbolaget Ramp tar in 500 miljoner dollar - värderas till 22,5 miljarder