Allt fler tvingas rea ut sina bostäder - Di
Bildkälla: Stockfoto

Allt fler tvingas rea ut sina bostäder - Di

Prissänkta bostäder ökar då allt fler tvingas att rea ut sina bostäder i prisfallet. Antalet prissänkta bostäder hos fastighetsmäklarna har fördubblats sedan i våras. Det framgår av en granskning som SBAB genomfört på uppdrag av Dagens industri.

Trenden för prissänkta bostäder är tydligt stigande. Under senaste veckorna är det uppemot 13 procent av objekten som sänkts från utgångspriset. Under första kvartalet var siffran 5-6 procent.

”Säljarna har inte riktigt anpassat sig till det lägre prisläget, möjligen inte heller mäklarna. Den slutsatsen stärks av att medelutropspriserna ligger relativt högt över och omsättningen rejält under de tre föregående åren”, säger Robert Boije, chefsekonom på SBAB.

Framåt månadsskiftet september/oktober borde prisbilden harmoniserats mellan köpare och säljare säger Boije.

”Vi märker tydligt av en trög marknad med längre försäljningstider, färre affärer som slutförs, sjunkande priser och säljare och köpare som har svårt att mötas. Och vi kan även se att sänkning av utgångspriser har blivit vanligare som en konsekvens av hur marknaden ser ut”, säger Fastighetsbyråns vd Johan Engström.

Säljare uppges ha högre prisförväntningar än vad köpare är villiga att betala. Fler banker och bostadsbedömare räknar med ett fortsatt prisfall på bostäder under hösten och vintern.
Börsvärldens nyhetsbrev