Prenumerera på Börsvärldens nyhetsbrev!
Nyheter, eventinbjudningar och erbjudanden från samarbetspartners – direkt till din inkorg.
Jag samtycker till att skriva upp min e-postadress för att få regelbundna nyhetsbrev som också innehåller annonser.
Vi delar inte med oss av din e-post till andra. Du kommer att få nyhetsbrev tills du inte längre önskar det. Du har rätt att återkalla ditt samtycke när som helst genom att avregistrera din e-post eller kontakta oss på info@borsvarlden.com. Mer information om hur dina personuppgifter behandlas och vilka rättigheter du har finns i Dataskyddspolicyn, särskilt under “Vad du samtycker till”.
Prenumerationen är helt kostnadsfri och kan när som helst avslutas.
Amiral Gestion har ökat innehavet i Prevas till 1 164 100 aktier, från 120 000 aktier. Innehavet motsvarar därefter 12,4 procent av kapital och röster.
Finwire / Börsvärlden
08:27
Hubso ingår avtal om omvänt förvärv av Genair8
08:25
Saab genomför första flygningarna med AI i Gripen E
08:23
Assa Abloys vd Nico Delvaux har köpt aktier för cirka 4,2 miljoner kronor
08:18
AFA Försäkringar ökar innehavet i JM något
08:17
Flat Capital genomför tilläggsinvestering i SpaceX
08:01
Storägaren Henrik Eskilsson säljer ytterligare aktier i Dynavox
07:52
Inditex rörelseresultatet ungefär som väntat (uppdatering)
07:47
CVC Capital har sålt allt i Synsam - rabatten blev 4,3 procent (uppdatering)
Vd: Scania i samtal att bilda konsortium för att köpa Northvolts forskningslabb - FT
Hatt-effekten håller i sig, Centerpartiet går framåt i ny mätning - SVT/Verian
SEB tror på RB-sänkning i juni och ser viss sannolikhet för ytterligare sänkning i september/november
Inditex rörelseresultatet ungefär som väntat
Vi delar inte med oss av din e-post till andra. Du kommer att få nyhetsbrev tills du inte längre önskar det. Du har rätt att återkalla ditt samtycke när som helst genom att avregistrera din e-post eller kontakta oss på info@borsvarlden.com. Mer information om hur dina personuppgifter behandlas och vilka rättigheter du har finns i Dataskyddspolicyn, särskilt under “Vad du samtycker till“.
LÄS MER
Källor: Framsteg i handelssamtalen mellan USA och Indien - Reuters
EIA gör mindre prognosförändringar i månadsrapporten
Amerikanska råoljelager (API) minskade under förra veckan
Tempen på svenska bostadsmarknaden var kall även under maj - SBAB Bomarknadstempen
Gamestop förbättrar resultatet