Bilsäkerhetsjätten Autolivs Q4-rapport får inga hyllningar från analyshusen som istället väljer att göra revideringar på nedsidan.
ANNONS
Handelsbanken drar ner både rekommendationen till behåll (köp) och riktkursen till 130 dollar (145).
Bedömningen är att Autoliv kan behöva vänta till nästa år för att nå sitt marginalmål, vilket förklaras av få nya modellstarter under 2026 och en sämre försäljningsmix.
“Autoliv har ett långsiktigt stabilt case med marknadsandelar i Kina, stark position i Indien och strukturell tillväxt i säkerhetsinnehåll. Men 2026 präglas av få nya modellstarter hos europeiska och nordamerikanska biltillverkare, särskilt inom elbilar. Det begränsar den operativa hävstången och skjuter målet om 12 procents rörelsemarginal till 2027”, skriver Handelsbanken.
Med ett vinstcase förskjutet till 2027 och få kortsiktiga triggers väljer SHB att både sänka rekommendationen och riktkursen.
Pareto Securities drar ner sin riktkurs till 1 250 kronor (1 350), men upprepar köp.
Den lägre riktkursen återspeglar dels negativa valutaeffekter, men också sänkta estimat (justerat ebit med 5-7 procent för 2026-2028).
Samtidigt stöds köprekommendationen av bland annat återköp på 300-500 miljoner dollar samt en ev/ebit på omkring 9 gånger, vilket motsvarar en rabatt på cirka tio procent mot den historiska värderingen.
Slutligen anser Ålandsbanken att Autoliv fortsätter vara attraktivt värderat trots nedjusteringar av estimaten.
“Med ett p/e-tal på 11,2 gånger för 2026 och en ev/ebit-multipel på 8,9 gånger och givet en stark balansräkning och en attraktiv utdelningspolicy är vi fortsatt positiva till aktien”, skriver banken.