Analysuppdateringar för Boliden - SHB, Kepler och Pareto upprepar köp
Bildkälla: Stockfoto

Analysuppdateringar för Boliden - SHB, Kepler och Pareto upprepar köp

Gruvbolaget Boliden har fått en rad analysuppdateringar efter rapporten för det första kvartalet.

Ålandsbanken är fortsatt positiva till Bolidens aktie. Värderingen anses inte på något sätt vara ansträngande, även med starkare krona och lägre metallpriser i åtanke.

"Dagens 'mark-to-market'-kalkyler ger ett p/e-tal på 8x för 2026 som faller ytterligare under åren därefter. Tillsammans med en långsiktigt positiv syn på basmetallpriserna gör det oss fortsatt positiva till Bolidenaktien", heter det.

Handelsbanken upprepar rekommendationen köp och sänker riktkursen på 12 månaders sikt till 380 kronor från 405 till följd av sänkta vinstprognoser.

"Med en kassaflödesbaserad ansats för Gruvor och en ev/ebit-multipel på 8x (2026p) får vi fram ett rimligt värde på 380 kronor på aktien, vilket motsvarar en ev/ebitda-multipel på omkring 6x för koncernen", skriver SHB.

Kepler Cheuvreux upprepar köprekommendationen och sänker riktkursen till 370 kronor från 430 främst på grund av svagare dollar gentemot kronan och euron.

Pareto upprepar köp och höjer riktkursen till 330 kronor från 310. Riktkurshöjningen motsvarar det ordinarie femåriga genomsnittet på ev/ebitda på 5,5x för 2025e. Aktien anses börja se attraktiv ut på multiplar.

Bolaget har även fått en rad riktkursförändringar åt båda hållen under dagen.
Börsvärldens nyhetsbrev
ANNONSER