Prenumerera på Börsvärldens nyhetsbrev!
Nyheter, eventinbjudningar och erbjudanden från samarbetspartners – direkt till din inkorg.
Jag samtycker till att skriva upp min e-postadress för att få regelbundna nyhetsbrev som också innehåller annonser.
Vi delar inte med oss av din e-post till andra. Du kommer att få nyhetsbrev tills du inte längre önskar det. Du har rätt att återkalla ditt samtycke när som helst genom att avregistrera din e-post eller kontakta oss på info@borsvarlden.com. Mer information om hur dina personuppgifter behandlas och vilka rättigheter du har finns i Dataskyddspolicyn, särskilt under “Vad du samtycker till”.
Prenumerationen är helt kostnadsfri och kan när som helst avslutas.
Under den gångna veckan varslades 757 personer om uppsägning, rapporterar Arbetsförmedlingen. Veckan innan var antalet 530.
Finwire / Börsvärlden
09:44
Danske Bank: Stark rapportsäsong i USA väntas – fokus på centralbanker
09:12
Lågprisflygbolag i USA söker miljardstöd från staten - WSJ
08:50
Räntor/Valutor/Olja/Metaller - Brentoljan nära oförändrad vid 105,33 dollar på fredagen
08:03
Småhuspriserna steg drygt 1 procent under Q1
08:00
Norges kredittillväxt ökade i årstakt i mars
Konsumentförtroendet i Tyskland lägre än väntat i maj
07:52
Köparnas övertag på bostadsmarknaden minskar - Mäklarpanelen
07:50
Små förändringar i tyska exportförväntningar - Ifo
SB1 Markets höjer Tomra till köp från sälj efter tvåsiffrigt kursras
Apoteket ökar omsättning och resultat i Q1
Sänkta rekommendationer för Castellum
Nissan höjer prognos för rörelseresultat
VBG Group ökar omsättning men minskar rörelseresultat
DNB Carnegie sänker motiverat värde för GiG Software - fokus på underliggande intäkter
Vi delar inte med oss av din e-post till andra. Du kommer att få nyhetsbrev tills du inte längre önskar det. Du har rätt att återkalla ditt samtycke när som helst genom att avregistrera din e-post eller kontakta oss på info@borsvarlden.com. Mer information om hur dina personuppgifter behandlas och vilka rättigheter du har finns i Dataskyddspolicyn, särskilt under “Vad du samtycker till“.
LÄS MER
Cint ökar resultatet och växer justerat för valuta i Q1
Beowulf Mining har visat upp planer i Finland