Att investera i fastighetsprojekt är nu enklare än någonsin
Bostadsbristen i Sverige fortsätter öka och fastighetsutvecklare har allt svårare att säkra finansiering. Fler bostäder och flexibla finansieringsalternativ behövs verkligen för att kunna förverkliga fler sunda bostadsprojekt.
Dagens nollräntemiljö gör det dessutom svårt att hitta relevanta investeringsalternativ på räntesidan. Crowdlending-plattformen SBP Nordic vill vara en del av lösningen och kopplar därför ihop fastighetsutvecklare och investerare helt digitalt.
–Plattformens säkerställda lån har en årsränta mellan 8–16 % och investerarna betalar inga som helst avgifter, säger bolagets nye VD Daniel Swärd.
Varje gång Boverket publicerar nya officiella siffror står det klart att det byggs alldeles för få bostäder för att hantera den växande bostadsbristen i Sverige. En starkt bidragande orsak till det långsamma byggandet är nya EU-regler som begränsat fastighetsutvecklares möjligheter till banklån som finansieringskälla. Därmed behöver fastighetsutvecklare hitta andra typer av investerare för sina projekt. För att minska det problemet driver bolaget SBP Nordiska AB crowdlending-plattformen SBP Nordic som kopplar ihop fastighetsutvecklare och investerare.
Att låna ut pengar till fastighetsprojekt har traditionellt ofta krävt investeringsbelopp i miljonklassen. Genom SBP Nordic ökar tillgängligheten eftersom investerare nu istället kan gå ihop, med från så lite som 10 000 kronor vardera, för att låna ut kapital till ett projekt.
– Genom att sänka trösklar gör vi en traditionellt svårtillgänglig marknad mer tillgänglig, säger Daniel Swärd.
Sedan det första projektet lanserades på plattformen hösten 2018, har inte mindre än 17 finansieringar genomförts framgångsrikt och fyra av plattformens lån har redan återbetalats i förtid inklusive en effektiv årsränta till investerarna om 13,35 %.
En tydlig trend de senaste åren är att svenskarna i allt större utsträckning sköter om sitt sparande på egen hand, snarare än att anlita rådgivare. Detta tycker vi är en spännande utveckling och SBP Nordic prioriterar därför att förse sina medlemmar med all den kunskap och information de behöver för att genomföra lyckade fastighetsinvesteringar.
– Hela vår affärsidé bygger på att förmedla kunskap. Därför satsar vi mycket på utbildningar om fastighetsinvesteringar så att medlemmarna på egen hand kan sätta sig in i projekten och fatta välinformerade beslut, säger Daniel.
För att hantera risknivån för investerarna tar SBP Nordic hjälp av tredjepartsgranskare som gör oberoende utvärderingar av olika delar för projekten. På så vis gallras sämre projekt bort samtidigt som investerarna får ett bra underlag för sina investeringsbeslut.
Under 2020 planeras 1-2 nya projektlanseringar varje månad på plattformen. Löptiden för dessa lån kommer även fortsättningsvis vara mellan 6 – 36 månader för att ge investerarna en så stor valmöjlighet som möjligt. Som enda crowdlending-aktör på den svenska marknaden tillhandahålls en andrahandsmarknad där SBP Nordics medlemmar kan handla med andelar för lån som tidigare finansierats via SBP Nordic.
– Investerarna har på så vis en möjlighet att gå ur sina lån tidigare och medlemmar som föredrar kortare löptider kan få möjlighet att förvärva andelar under löptiden för plattformens tidigare lån.
Det här är en sponsrad artikel framtagen i samarbete med SBP Nordic. Sponsrade inlägg är en del av Börsvärldens annonserbjudande. Om du med anledning av våra sponsrade inlägg önskar att komma i kontakt med oss, vänligen skriv till IR@borsvarlden.com.
LÄS MER