Bil Sweden kommer att justera ned sin försäljningsprognos
Bildkälla: Stockfoto

Bil Sweden kommer att justera ned sin försäljningsprognos

Svenska branschorganisationen Bil Sweden bedömer att prognosen för antalet registrerade personbilar och lätta lastbilar för 2022 kommer att behövas revideras ned. Bakgrunden är kriget i Ukraina.

- I dagsläget är det mycket svårt att bedöma de ekonomiska konsekvenserna av Rysslands invasion av Ukraina. Att kriget och de ekonomiska sanktionerna får en stor påverkan på branschen är givet. Den nuvarande prognosen för personbilar på 325 000 och för lätta lastbilar på 44 000 kommer därför att behövas revideras ned, säger Mattias Bergman vd på Bil Sweden i en kommentar.

Flera medlemmar i organisationen har redan stoppat produktionen i Ryssland eller leveranser dit samtidigt som det sker produktionsstörningar i övriga Europa på grund av komponentbrist.

- Fordonsindustrin är beroende av frihandel så alla störningar avseende marknader eller leveranskedjor är negativt. Effekterna på den svenska marknaden är för tidigt att kvantifiera, men kombinationen av produktionsstörningar, höjda energipriser, svag krona och den allmänna oron kommer att ge en negativ påverkan. Den nya reviderade prognosen kommer att presenteras i april, avslutar Mattias Bergman.
Börsvärldens nyhetsbrev