Bonner News påkallar tvångsinlösen för resten av aktierna i Readly
Bonnier News påkallar tvångsinlösen av resterande aktier i digitala mediebolaget Readly. Detta efter att Bonnier utökat sitt ägande i bolaget till över 90 procent, och förklarat det rekommenderade kontanterbjudandet ovillkorat.
ANNONS
"Mot bakgrund av ovan har styrelsen för Readly beslutat om att ansöka om avnotering av Readlys aktie från Nasdaq First North Growth Market. Sista dag för handel i aktien kommer att meddelas efter att Readly har fått besked därom från Nasdaq First North Growth Market", heter det.
Uppköpsbudet lades den 14 april. Acceptperioden för erbjudandet påbörjades den 28 april och slutar den 2 juni. Utbetalning av vederlag beräknas påbörjas omkring den 9 juni.
Priset i erbjudandet är 26,50 kronor kontant per aktie. Priset i erbjudandet vid tidpunkten för erbjudandets offentliggörande, motsvarande 27,50 kronor kontant per aktie i Readly, har i enlighet med villkoren i erbjudandet justerats med anledning av utdelningen om 1,00 krona per aktie som Readlys årsstämma beslutade om den 14 maj.