Börsrallyt är ingen stoppsignal - Di
Bildkälla: Stockfoto

Börsrallyt är ingen stoppsignal - Di

Stockholmsbörsens tydliga V-återhämtning med en uppgång på 50 procent innebär inte att vi närmar oss nära toppen. Det skriver Dagens industri som gjort en historisk jämförelse.

Di har tagit fram utvecklingen efter Asienkrisen 1998, där Stockholmsbörsen snabba nedgång vändes upp till en lika snabb uppgång.

”Det slående är hur likartad börsrevanschen är. Från bottennoteringen den 23 mars i fjol hade OMXS30-indexet på 219 börsdagar klättrat 53 procent. På samma tidsperiod, 219 börsdagar, var uppgången 60 procent efter Asienkrisens bottenkänning”, skriver Di.

Tidningen presenterar också två grafer som visar hur Stockholmsbörsen utvecklades efter 1998 och hittills i nuvarande tid. Det som går att utläsa är att det riktiga rallyt i nutid ännu inte är på plats.

”Skulle kursgraferna fortsätta att skugga varandra innebär det att Stockholmsbörsen har betydligt mer att ge”, skriver Di.

Efter Asienkrisen följde IT-bubblan som blåstes upp rejält innan den sprack 7 mars 2000.
Börsvärldens nyhetsbrev