Bostadsmarknaden är iskall - budgivningar leder till lägre priser på villor
Bildkälla: Stockfoto

Bostadsmarknaden är iskall - budgivningar leder till lägre priser på villor

Bostadsmarknaden har blivit iskall och i storstäderna får villasäljarna gå ned i pris. Det framgår av bostadssajten Booli, rapporterar Dagens industri.

Booli har undersökt hur skillnaderna mellan utgångspris och slutpris har utvecklats. Det visar att säljare som för ett år sedan kunde vänta sig en rejäl uppgång i slutpris nu får nöja sig med 1 procent i hela Sverige.

I storstäderna får villasäljarna gå ned i pris. Enligt Booli beror det på att bostadsmarknaden har kylts av ordentligt. Ekonomiska miljön sägs vara anledningen.

Det uppges även vara ett större utbud av bostäder. Säljarna uppges passa på att sälja medan priserna håller i sig, inget vet vad som händer om ett år.

”Men vi har också sett ett skifte när det gäller lockpriserna. Tidigare gick mäklare och säljare ut med ett lägre pris. Men nu är det inte så", säger Karin Grundéus, pressansvarig på Booli, till Di.

Utgångspriserna ligger 7 procent högre jämfört med i fjol, berättar hon.
Börsvärldens nyhetsbrev