Brittiska inflationen bromsade in mer än väntat i februari (uppdatering)
Bildkälla: Stockfoto

Brittiska inflationen bromsade in mer än väntat i februari (uppdatering)

(uppdatering i hela texten)

Konsumentpriserna i Storbritannien ökade mindre än väntat i årstakt i februari. Kärn-KPI minskade från höga nivåer i januari.

På årsbasis steg konsumentpriserna, KPI, 2,8 procent (+3,0), att jämföra med Bloombergs analytikerkonsensus som väntade en ökning på 3,0 procent. Störst press nedåt kom från klädområdet. Matinflationen var emellertid oförändrad, 3,3 procent.

Kärn-KPI ökade med 3,5 procent, ned från 3,7 procent månaden före, och inkom lägre än 3,6 procent som ekonomerna i London förväntat sig. Siffran för januari var den högsta på nio månader.

I månadstakt ökade priserna med 0,4 procent under februari, upp från -0,4 procent månaden före. Det är den högsta siffran som noterats på fyra månader.

Storbritannien är Europas näst största ekonomi.


Storbritannien, %februari, 2025Konsensusjanuari, 2025
KPI, YY2,83,03,0
Kärn-KPI, YY3,53,63,7
Konsensusdata från Bloomberg
Börsvärldens nyhetsbrev
ANNONSER