Prenumerera på Börsvärldens nyhetsbrev!
Nyheter, eventinbjudningar och erbjudanden från samarbetspartners – direkt till din inkorg.
Jag samtycker till att skriva upp min e-postadress för att få regelbundna nyhetsbrev som också innehåller annonser.
Vi delar inte med oss av din e-post till andra. Du kommer att få nyhetsbrev tills du inte längre önskar det. Du har rätt att återkalla ditt samtycke när som helst genom att avregistrera din e-post eller kontakta oss på info@borsvarlden.com. Mer information om hur dina personuppgifter behandlas och vilka rättigheter du har finns i Dataskyddspolicyn, särskilt under “Vad du samtycker till”.
Prenumerationen är helt kostnadsfri och kan när som helst avslutas.
Morningstar rankar fonder från en till fem stjärnor. Betyget är kvantitativt och baseras på historisk riskjusterad avkastning för de tre, fem och tio senaste åren.
Finwire / Börsvärlden
08:04
WisdomTree köper Ceres Partners – satsar 500 miljoner dollar på att etablera sig i privatmarknaden - WSJ
07:52
Ray Dalio säljer sista andelen i hedgefonden Bridgewater - Brunei ny storägare - WSJ
30 Jul
SOIC Dynamic China ökade 0,49 procent i juni - stimulanser och tillfälliga tullättnader börjar få effekt
Mirae Asset ESG India Sector Leader Equity Fund ökade 3,08 procent i juni - räntesänkning och starkare konjunktursignaler gynnade
Mirae Asset ESG Asia Great Consumer Equity Fund ökade 6,22 procent i juni - sydkoreanska aktier gick starkt
Fondspararna accelererar sina köp i juli - Avanza ser ökat intresse för teknik- och försvarsfonder
Nordnets sparare lämnar lågriskfonder för aktiemarknaden i juli
29 Jul
Källor: Blackrock planerar försäljning av pensionsbolaget Heywood - Sky
Fredagens aktierekommendationer i översikt
CapitalG och Nvidia i samtal om att investera i Vast Data – värdering kan nå 30 miljarder dollar
Exxons resultat bättre än väntat
Läkemedelsbolag faller efter Trumps krav - Handelsbankens Häggblom menar dock att hoten mildrats
Chevrons resultat bättre än väntat
Watches of Switzerland faller på börsen efter Trumps nya tullar
Berenberg sätter sälj på H&M – men köprekommendation på konkurrenten Inditex
Playtech lämnar prognos för H1 - Caliente gynnades av sportresultat
Vi delar inte med oss av din e-post till andra. Du kommer att få nyhetsbrev tills du inte längre önskar det. Du har rätt att återkalla ditt samtycke när som helst genom att avregistrera din e-post eller kontakta oss på info@borsvarlden.com. Mer information om hur dina personuppgifter behandlas och vilka rättigheter du har finns i Dataskyddspolicyn, särskilt under “Vad du samtycker till“.
LÄS MER
Pareto upprepar köp - ser uppsida i Lundin Mining trots lägre riktkurs
Nedåt på Europabörserna
Gomspace slutför riktad nyemission om 196 miljoner kronor - Hargreaves skyldigt att lämna budpliktsbud inom fyra veckor
Renault blir ensam ägare till indisk fabrik - köper andel av Nissan