Christer Gardell har fel om kronan och euron - Realtids Lindvall
Finansmannen Christer Gardell vill att Sverige ska in i euron då kronans försvagningen bara gör oss fattigare. Men det finns inga påtagliga ekonomiska fördelar att gå med i euron, skriver Realtids Per Lindvall i en krönika.
ANNONS
Lindvall noterar bland annat att en flytande krona fortfarande är ett bra försäkringsskydd mot såväl externa chocker som hemgjorda problem. Vidare pekar Lindvall på att en försvagad krona i tider av oro stärker Sveriges position som exportnation.
"Euroländernas samlade balansräkning, i synnerhet om man beaktar de interna obalanserna, är inte vacker. Och Christer Gardell borde ha en viss insikt om att euroländernas banksystem inte är de mest stabila", fortsätter Per Lindvall.