Crunchfish får europeiskt patent för offlinebetalningsinnovation
Bildkälla: Stockfoto

Crunchfish får europeiskt patent för offlinebetalningsinnovation

Mjukvarubolaget Crunchfish har fått besked om att det europeiska patentverket beviljar bolagets grundläggande patentansökan för offlinebetalningar. Det nya patentet skyddar teknologin bakom digitala transaktioner med så kallad Reserve, Pay och Settle-modell, där betalningar kan genomföras offline och senare synkroniseras online.

Patentet gäller till januari 2040 och har tidigare beviljats i USA, samt är under process att godkännas i Indien och Kina.

"Det är mycket glädjande att vår första grundläggande patentansökan för Digital Cash för offlinebetalningar nu också har beviljats i Europa. Detta är strategiskt viktigt då patentansökan har ett tidigt prioritetsdatum från januari 2020, fokus på offlinebetalningar i Europa med Digital Euro och andra offlinebetalningsleverantörer, samt att det ökar chanserna för ett beviljande även i Indien och Kina", säger Joachim Samuelsson, vd för Crunchfish, i en kommentar.

Patent är mycket viktigt för bolag som Crunchfish.
Börsvärldens nyhetsbrev