Danske Bank tror på negativ vinsttillväxt i Europa
Bildkälla: Stockfoto

Danske Bank tror på negativ vinsttillväxt i Europa

I takt med att inflationen och räntorna runt om i världen stiger spår Danske Bank en volatil börs i höst. Banken behåller en neutral vikt i aktier, enligt senaste veckobrevet.

"Vi behåller därmed en neutral vikt i aktier med fokus på kvalitetsbolag och defensiva sektorer. Bland aktieregionerna föredrar vi USA tack vare den starka arbetsmarknaden och den lägre konjunkturkänsligheten på börsen. En svensk investerare som äger amerikanska aktier gynnas dessutom om dollarn stärks ytterligare mot kronan framöver, vilket vi förväntar oss att den kommer att göra", skriver Danske Bank.

För S&P 500-index väntas vinsttillväxten för i år bli knappt 9 procent. Rensat för energi väntas den bli 1,2 procent. I Europa väntas vinsttillväxten bli negativ

"Enligt Bank of Americas månatliga rapport, Global Fund Manager Survey, så väntar sig en allt högre andel professionella investerare en global recession inom tolv månader, och andelen cash i portföljerna är hög även om den minskat något från i juli. Den största risken bedöms vara inflation och hökaktig penningpolitik. Störst övervikt har förvaltarna fortfarande i defensiva sektorer, men tillväxtbolag bedöms kunna bli mer attraktiva framöver. Även i Danske Bank House View har vi för närvarande en övervikt i defensiva sektorer som hälsovård och kraftförsörjning (utilities)", skriver banken.

Gällande räntor ser banken en uppsida på 3-6 månaders sikt. I ett längre perspektiv väntar man sig att räntorna kommer börja sjunka, och istället väntas en positiv avkastning på statsobligationer på ett års sikt.
Börsvärldens nyhetsbrev