Di utfärdar flera varningsflaggor inför Klarnas IPO
Bildkälla: Stockfoto

Di utfärdar flera varningsflaggor inför Klarnas IPO

Dagens industri utfärdar flera varningsflaggor inför den kommande börsnoteringen av svenska betalningslösningsbolaget Klarna i USA.

Bland dessa finns brister kring den interna kontrollen av den finansiella rapporteringen, vilket riskerar att sänka tillförlitligheten till bolagets siffror.

Vidare framgår det också att kreditförlusterna uppgick till drygt 1,4 miljarder dollar under de senaste tre åren, vilket kan sättas i perspektiv med att Bloomberg News rapporterat att Klarna planerar att säkra ett kapitaltillskott på över en miljard dollar i samband med listningen.

Di noterar också att Klarna räknar ut kreditförlustnivån genom att dividera med transaktionsvolymen, snarare än med den genomsnittliga storleken på lånestocken vilket är det vanligare sättet för banker. Om man använder det senare sättet leder det till att kreditförlustnivån tolvfaldigas för Klarna under 2024 till 5,9 procent. Det överstiger både nischbankerna Norion, TF Bank och Noba Banks kreditförlustnivåer under 2023-2024, och kan jämföras med Handelsbankens genomsnitt på låga 0,04 procent de senaste tio åren.

“Ännu är det inte klart vilken värdering som Klarna siktar på att få i samband med noteringen. Men det bestående intrycket av prospektet är att Klarna är ett bolag med hög riskvilja som trycker gasen i botten”, skriver Di.
Börsvärldens nyhetsbrev
ANNONSER