EBM inleder inte någon förundersökning för oredligt förfarande i Intellego-utredningen
Bildkälla: Stockfoto

EBM inleder inte någon förundersökning för oredligt förfarande i Intellego-utredningen

Ekobrottsmyndigheten kommer inte att inleda en förundersökning utifrån aktieägarnas anmälan om oredligt förfarande i utredningen kring teknikbolaget Intellego. Det framgår av ett pressmeddelande.

Thomas Hertz, statsåklagare på Ekobrottsmyndigheten, skriver att det är ett mål där många människor kan ha blivit drabbade, men att åklagare inte har lagliga möjligheter till att utreda alla brott.

"Den förundersökning jag bedriver rör grovt svindleri, grovt bedrägeri och grovt bokföringsbrott. Dessa brott kan leda till fängelse i upp till åtta år. Ytterligare brott skulle inte kunna leda till en strängare påföljd. Det finns då regler som innebär att en åklagare vanligtvis inte ska utreda ytterligare brott, vilket brukar kallas förundersökningsbegränsning", säger han.

Myndigheten uppger att oredligt förfarande innebär att personer kan vilseledas att köpa aktier till ett pris som inte motsvarar det verkliga värdet, och att vilseledandet i detta fall misstänks ha bestått i att bolaget publicerat pressmeddelanden och uppgifter om intäkter som inte överensstämmer med verkligheten.

"Frågan om det funnits felaktigheter i Intellegos kommunikation kommer fullt ut utredas i delen som rör grovt svindleri. De aktieägare som bedömer att de förlorat pengar kan vänta på den prövningen och därefter ta ställning till om det finns förutsättningar för att kräva någon på skadestånd", säger Thomas Hertz.

Ett eventuellt åtal väntas tidigast efter årsskiftet.
Börsvärldens nyhetsbrev