EFN: Flera analytiker vill se vd-byte i Nibe
Bildkälla: Stockfoto

EFN: Flera analytiker vill se vd-byte i Nibe

Flera analytiker som följer värmeteknikbolaget Nibe vill se ett vd-byte i bolaget. Det skriver EFN Finansmagasinet i en fördjupad artikel om bolaget i den senaste utgåvan av tidningen.

Nibe får kritik för att bolaget trots sin storlek fortfarande kommunicerar som ett småbolag. Bolaget redovisar exempelvis inte sin orderingång och dotterbolagens siffror i lokala valutor.

Gerteric Lindquist tillträdde som vd i Nibe redan 1988 och har nu suttit 37 år på vd-posten. Aktien noteras på Stockholmsbörsen 1997. Nibe-chefen fyller i nästa vecka 74 år.

Nibe har efter 28 år på Stockholmsbörsen och en värdeökning på över 13 000 procent blivit något av en svensk folkaktie. Bolaget har 162 000 privatpersoner i ägarlistan samtidigt som de flesta stora institutioner och pensionsfonder sitter på ett innehav.

Makten kontrolleras dock av ett fåtal händer, en sammansvetsad grupp av röststarka A-aktieägare som kontrollerar 20,2 procent av kapitalet och 45,86 procent av rösterna. Det råder också hembud om någon vill sälja A-aktier.

Tillsammans med de största finansiella ägarna, framlidne finansmannen Melker Schörlings döttrar Märta och Sofia, har kollektivet av tidigare chefer en röstmajoritet på 65,5 procent.

Gerteric Lindquist äger själv 92,67 miljoner aktier, vilket motsvarar 4,60 procent av kapitalet och 8,27 procent av rösterna i Nibe, enligt ägartjänsten Holdings. Aktieposten är värd 3,5 miljarder kronor.
Börsvärldens nyhetsbrev