EFN:s analytiker köper inte Sedana Medicals förklaringar till studieresultat
Bildkälla: Stockfoto

EFN:s analytiker köper inte Sedana Medicals förklaringar till studieresultat

Medicinteknikbolaget Sedana Medicals aktie rasade i tisdags efter en publicering av studieresultat. Aktien är ned med 45 procent sedan årsskiftet och det ser inte bra ut. Det skriver EFN Finansmagasinet i kommentar på fredagen.

I ett samtal med EFN säger Sedanas medicinska direktör Peter Sackey att det absolut var viktiga resultat som man såg fram emot men att de inte anses vara avgörande för deras befintliga erbjudande.

"Jag hävdar att det här kommer att påverka försäljningen för deras Sedaconda ACD och framförallt införsäljning till nya kliniker och marknader", skriver EFN:s analytiker.

EFN framhåller att det som är anmärkningsvärt på investerarpresentationen är att varken vd Johannes Doll eller Sackey verkar se några problem i den regulatoriska vägen framåt med amerikanska läkemedelsmyndigheten FDA där ansökan är försenad och ska lämnas in innan utgången av mars 2026.

"När det kommer till marknadspotential har det plötsligt uppstått en uppförsbacke framförallt gällande införsäljning på nya marknader och till nya vårdinrättningar. Det här ändrar hela investeringscaset", avslutar EFN:s analytiker.
Börsvärldens nyhetsbrev
ANNONSER