Prenumerera på Börsvärldens nyhetsbrev!
Nyheter, eventinbjudningar och erbjudanden från samarbetspartners – direkt till din inkorg.
Jag samtycker till att skriva upp min e-postadress för att få regelbundna nyhetsbrev som också innehåller annonser.
Vi delar inte med oss av din e-post till andra. Du kommer att få nyhetsbrev tills du inte längre önskar det. Du har rätt att återkalla ditt samtycke när som helst genom att avregistrera din e-post eller kontakta oss på info@borsvarlden.com. Mer information om hur dina personuppgifter behandlas och vilka rättigheter du har finns i Dataskyddspolicyn, särskilt under “Vad du samtycker till”.
Prenumerationen är helt kostnadsfri och kan när som helst avslutas.
EMUs HIKP-inflation, EU-harmoniserat index för KPI, lämnades oreviderad på 0,3 procent i årstakt i juni. Analytikerförväntningarna låg på 0,3 procent.
Finwire / Börsvärlden
13:05
EU lägger fram mildare utsläppskrav och ny industrifinansiering
11:00
HIKP-inflationen i EMU oreviderad på 2,8 procent i årstakt i juni
10:55
Källor: Tyskland förbereder krav inför möjliga samtal om Commerzbank - BN
10:30
Arbetslösheten i Hongkong uppgick till 3,7 procent i juni - väntat 3,7
10:28
Stoxx 600-index svagt nedåt i dag
10:01
Överskottet i EMU:s bytesbalans på 25,1 miljarder euro i maj (uppdatering)
10:00
Överskottet i EMU:s bytesbalans på 25,1 miljarder euro i maj
09:16
SBAB minskade rörelseresultatet i andra kvartalet
Fredagens aktierekommendationer i översikt
Cass fraktindex i USA sjönk i juni jämfört maj
Nordea internmäklar cirka 1,1 procent av kapitalet i Bahnhof
Övervikt för bättre resultatutfall än väntat hittills i svenska rapportperioden - kronologisk ordning
Sveaskog minskar omsättning och operativt rörelseresultat
Autolivs justerade rörelseresultat i linje med förväntningarna
Nokian Tyres ökade rörelseresultatet mer än väntat
Nolato: Not so bad when breaking it down - ABG
Vi delar inte med oss av din e-post till andra. Du kommer att få nyhetsbrev tills du inte längre önskar det. Du har rätt att återkalla ditt samtycke när som helst genom att avregistrera din e-post eller kontakta oss på info@borsvarlden.com. Mer information om hur dina personuppgifter behandlas och vilka rättigheter du har finns i Dataskyddspolicyn, särskilt under “Vad du samtycker till“.
LÄS MER
Avensia minskade omsättningen och resultatet
Källor: Paypal anser att budet från Stripe och Advent är för lågt - Reuters
Alleimas justerade rörelseresultat var högre än väntat
Netel föreslår fullt säkerställd nyemission på 127 miljoner kronor