Europeiska gruvutrustare står inför konsolideringsvåg - Di
Bildkälla: Stockfoto

Europeiska gruvutrustare står inför konsolideringsvåg - Di

De europeiska gruvutrustarna laddar inför en konsolideringsvåg. Det uppger tunga röster i kapitalmarknaden för Dagens industri.

Med börsjättar som Epiroc, Sandvik och Metso i spelet hägrar bland de största bolagsaffärerna i Norden hittills.

”Alla nosar på det här”, säger en tung investmentbankir och pekar ut ett potentiellt startskott för nya jätteaffärer i sektorn.

På torsdagen lämnar den danska gruvutrustaren FL Smidth sitt bokslut för 2024. Då väntar aktiemarknaden ivrigt på nya besked kring den nära förestående försäljningen av cementaffären, enligt flera analyser inför rapporten som Di tagit del av.

Klart är att avyttringen av cementdelen kommer att transformera FL Smidth till en renodlad gruvutrustare vilket skulle göra bolaget till en attraktiv förvärvskandidat för större aktörer, enligt vad flera tunga röster i kapitalmarknaden uppger för Di.
Börsvärldens nyhetsbrev
ANNONSER