Bildkälla: Stockfoto

Europeiska leveranser av bestruket finpapper föll 8,2 procent i januari – Eurograph

De totala leveranserna av bestruket finpapper från Europa föll med 8,2 procent i januari jämfört med samma månad 2019.

Annons

Det framgår av statistik från Eurograph.

För obestruket finpapper var leveranserna oförändrade i januari jämfört med motsvarande månad året innan.

Bland de europeiska skogsbolag som har störst exponering mot finpapper finns Stora Enso och UPM-Kymmene.

Leveranser i Europa, EurographBestruket finpapperObestruket finpapper
Januari 2020-8,2%0,0%
December 2019-9,6%1,8%
November 2019-10,1%-5,1%
Oktober 2019-7,6%-1,4%
September 2019-12,4%-6,3%
Augusti 2019-15,7%-10,0%
Juli 2019-12,5%-2,2%
Juni 2019-21,8%-13,4%
Maj 2019-5,8%-3,5%
April 2019-8,7%1,0%
Mars 2019-11,4%-4,3%
Februari 2019-11,9%-0,7%
Januari 2019-9,9%-1,4%
December 2018-19,0%-8,7%
November 2018-11,2%-7,9%
Oktober 2018-6,0%-4,0%
September 2018-10,7%-3,9%
Augusti 2018-11,5%-1,5%
Juli 2018-5,8%-0,2%
Juni 2018-12,4 %+2,4 %
Maj 2018-12,6%-5,8%
April 2018-2,9%1,3%
Mars 2018-10,8 %-4,0%
Februari 2018-7,6%-3,5%
Januari 2018-1,2%-4,4%
December 20170,7%-4,1%
November 2017-4,3%-1,7%
Oktober 2017-0,9%1,1 %
September 2017-1,4%-3,9%
Augusti 20172,6%0,8%
Juli 20171,9%0,9%
Juni 20175,7%-1,1%
Maj 201710,0%0,6%
April 2017-5,4%-6,8%
Mars 2017+5,4%-0,1%
Februari 2017-5,5%-5,3%
Januari 2017-1,0%4,9%
December 2016-7,4%-5,5%
November 20160,7%-0,1%
Oktober 2016-8,7%-6,5%
September 2016-8,0%-3,4%
Augusti 2016-1,9%-1,8%
Juli 2016-15,8%-8,3%
Börsvärldens nyhetsbrev
Annonser