Bildkälla: Stockfoto

Europeiska leveranser av tidningspapper sjönk 9,0 procent i januari – Eurograph

De totala leveranserna av tidningspapper från europeiska tillverkare föll med 9,0 procent i januari, räknat i årstakt.

Annons

Det framgår av statistik från Eurograph.

För SC-papper (Super-Calendered, journalpapper) sjönk de totala leveranserna med 7,3 procent.

För CMR-papper (LWC och MWC, magasinpapper) föll de totala leveranserna med 7,1 procent jämfört med samma månad året innan.

För UM-papper (Uncoated Mechanical) steg de totala leveranserna med 2,1 procent.

Bland de svenska bolagen har Holmen störst exponering mot den europeiska tidningsmarknaden. UPM-Kymmene och Stora Enso tillhör de största tillverkarna i Europa.

Leveranser i Europa, EurographNewsprintSCCMRUM
Januari 2020-9,0%-7,3%-7,1%2,1%
December 2019-7,5%-10,3%-14,9%-7,3%
November 2019-8,0%-10,1%-14,8%-11,0%
Oktober 2019-2,9%-7,8%-9,3%-6,4%
September 2019-5,0%-5,5%-7,2%-8,6%
Augusti 2019-6,5%-10,2%-14,6%-13,6%
Juli 2019-5,9%0,1%-4,2%-5,5%
Juni 2019-6,9%-22,2%-17,4%-19,8%
Maj 2019-5,9%-7,0%-4,1%-8,3%
April 2019-3,2%-2,5%-3,1%-14,0%
Mars 2019-8,7%-7,6%-8,9%-14,8%
Februari 2019-5,4%-7,9%-7,5%-13,3%
Januari 20191,1%-1,6%-8,4%-11,3%
December 2018-0,9%-3,9%-7,8%-8,6%
November 2018-6,1%-4,1%-4,6%-9,2%
Oktober 2018-6,3%2,5%-4,6%-4,1%
September 2018-11,2%-6,3%-6,8%-14,4%
Augusti 2018-9,6%-5,4%-1,6%-5,0%
Juli 2018-9,9%-4,9%-2,7%5,1%
Juni 2018-9,1%-3,3%7,8%-0,3%
Maj 2018-15,0%-11,4%0,7%-1,9%
April 2018-7,0%-1,2%6,8%7,3%
Mars 2018-12,7%-14,1%-3,3%-1,3%
Februari 2018-9,0%-5,2%2,6%9,9%
Januari 2018-3,8%-10,4%6,7%14,8%
December 2017-7,0%-12,4%4,9%-2,7%
November 2017-1,1%-4,1%0,1%7,6%
Oktober 2017-1,5%-6,8%6,1%3,1%
September 2017-5,5%-11,1%-4,6%4,2%
Augusti 2017-1,0%-0,8%-0,62,3%
Juli 2017-3,3%0,9%5,0%5,8%
Juni 2017-1,7%-2,2%1,7%0,6%
Maj 2017-1,9%6,5%5,7%4,9%
April 2017-7,8%-5,8%-9,2%-8,3%
Mars 2017-5,3%+7,4%+1,2%+11,3%
Februari 2017-6,6%-2,4%-11,7%-5,2%
Januari 2017-0,3%10,5%1,5%3,9%
December 2016-5,9%1,2%-12,5%1,8%
November 2016-3,5%4,0%-4,2%-4,8%
Oktober 2016-7,6%2,2%-12,9%-2,7%
September 2016-4,2%6,3%-8,1%-4,2%
Augusti 20165,3%9,7%-0,8%1,4%
Juli 2016-5,6%-7,5%-15,7%-11,8%
Börsvärldens nyhetsbrev
Annonser