Evolution-anställda i Georgien fortsätter hungerstrejka - Svd (uppdatering)
Bildkälla: Stockfoto

Evolution-anställda i Georgien fortsätter hungerstrejka - Svd (uppdatering)

(förtydligar i ingressen)

Anställda hos livekasinoutvecklaren Evolution i Georgien har inlett en hungerstrejk. Hundratals anställda strejkar sedan tidigare och nu har några även börjat hungerstrejka, enligt Svd Näringsliv. Redan i förra veckan skrevs det i branschpress att en hungerstrejk inletts.

Tamar Ansiani, som är spelpresentatör hos Evolution, säger att hungerstrejken har inletts på grund av att de varit ignorerade av bolaget och Georgiens regering. Hungerstrejken ska vara inne på sin åttonde dag.

De anställda kräver att deras löner dubblas. Idag ligger snittlönen på cirka 4 500 kronor, men det uppges inte ge en rättvis bild då snittet dras upp av chefslöner.

Myndigheterna i Georgien uppmanar till dialog mellan Evolution och facket.

Evolution har kommenterat fackets åtgärder, och menar att de sprider felaktigheter samt agerar farligt genom hungerstrejken.

”Att facket dessutom uppmanar unga människor att riskera sin hälsa är djupt beklagligt. Evolution har, och fortsätter att, uppmana såväl arbetande som strejkande medarbetare, att inte delta i aktiviteter som riskerar skada andra eller sig själv”, säger IR-chefen Carl Linton till Svd.
Börsvärldens nyhetsbrev
ANNONSER