Evolutions justerade resultat som väntat
Bildkälla: Stockfoto

Evolutions justerade resultat som väntat

Livekasinoutvecklaren Evolution redovisar en omsättning och ett justerat resultat i linje med förväntningarna.

Omsättningen steg 3,7 procent till 526,1 miljoner euro (507,1). Utfallet kan jämföras med Factsets analytikerkonsensus som låg på 528.

Ebitda-resultatet blev 333,8 miljoner euro (336,9), väntat 343, med en ebitda-marginal på 63,4 procent (66,4).

Justerat ebitda-resultat uppgick till 345,9 miljoner euro (336,9), väntat 345, med en justerad ebitda-marginal på 65,7 procent (66,4).

Resultatet efter skatt blev 243,3 miljoner euro (252,3).

Resultat per aktie uppgick till 1,31 euro (1,25).

Evolution, MEURQ3-2026KonsensusFörändring mot konsensusQ3-2025Förändring
Nettoomsättning526,1528-0,4%507,13,7%
Ebitda333,8343-2,7%336,9-0,9%
Ebitda-marginal63,4%65,0%66,4%
Justerat ebitda345,93450,3%336,92,7%
Justerad ebitda-marginal65,7%65,3%66,4%
Nettoresultat243,3252,3-3,6%
Resultat per aktie, EUR1,311,254,8%
Konsensusdata från Factset
Börsvärldens nyhetsbrev