Exportchefsindex fortsatte att öka i Q1 - åter igen nått rekordnivån 70,9
Exportchefsindex har fortsatt att öka i årets första kvartal och uppgår nu till 70,9 (67,6). Det innebär en tangering av rekordnivån från det andra kvartalet 2021.
ANNONS
Särskilt uppmärksammat är synen på exportorderstockarna som ökat med 5,9 enheter till 79,1. Indexen för lönsamhet har stigit 5 enheter till 80,5.
Index för synen på förväntad exportefterfrågan från de olika regionerna ger fortfarande en splittrad bild. Asien fortsatte att återhämta sig starkt första kvartalet medan index för Nord- och Sydamerika föll påtagligt, skriver Business Sweden.
Indexet är ett mått på hur företag upplever exportefterfrågan på marknaden, där en nivå över 50 indikerar marknadsexpansion och en nivå under 50 indikerar marknadsnedgång.