Fel läge att strama åt finanspolitiken - LO-ekonomerna
Bildkälla: Stockfoto

Fel läge att strama åt finanspolitiken - LO-ekonomerna

LO-ekonomerna skriver i senaste konjunkturprognosen att en åtstramning av finanspolitiken vore fel väg att gå då arbetslösheten ser ut att bita sig fast på höga nivåer även nästa år.

Arbetslösheten väntas bli 7,8 procent även under 2023 enligt LO-ekonomernas prognos, vilket man menar är för högt. Och i ett sådant läge är det inte rätt för finanspolitiken att göra penningpolitiken sällskap genom att gå i en åtstramande riktning.

“Det vore helt fel väg att gå i det här läget. Om arbetslösheten ska brytas måste finanspolitiken tillåtas vara expansiv”, säger LO:s chefsekonom Laura Hartman.

LO-ekonomerna uppger också att det finns vissa grupper, såsom långtidsarbetslösa och utbildade som varit arbetslösa en kortare tid, som måste tillbaka i sysselsättningen genom en aktiv arbetsmarknadspolitik.

“Vad vi efterlyser är helt enkelt den klassiska svenska omställningspolitiken för att stötta människor att få ett arbete”, säger Laura Hartman.
Börsvärldens nyhetsbrev