Förra veckans varselnivå är den hittills lägsta under coronapandemin – AF
Under förra veckan varslades 1 678 personer om uppsägning. Det är det lägsta antalet sedan krisen inleddes. Men arbetslösheten fortsätter att öka i hög takt. Det skriver Arbetsförmedlingen i ett pressmeddelande.
Mellan 25 och 31 maj varslades 1 678 personer om uppsägning och totalt har 77 758 personer varslats om uppsägning sedan början av mars. Antalet varsel har planat ut de senaste veckorna.
– Vi ser betydligt färre varsel i maj än under mars och april. Det kan tyda på att arbetsgivarna har varslat färdigt inför sommaren, säger Annika Sundén, analyschef på Arbetsförmedlingen, i ett pressmeddelande.
Den gångna veckan skrev 11 647 personer in sig som arbetssökande, vilket är 4 230 fler än veckan innan. Totalt är 438 457 personer inskrivna arbetslösa. Det motsvarar 8,5 procents arbetslöshet.
LÄS MER