Fortsatta inflöden i artikel 8-fonder under första kvartalet - Fondbolagens förening
Bildkälla: Stockfoto

Fortsatta inflöden i artikel 8-fonder under första kvartalet - Fondbolagens förening

Insättningar i fonder som främjar miljörelaterade eller sociala egenskaper, så kallade artikel 8-fonder, fortsatte under årets första kvartal och dessa fonder står nu för 93 procent av den svenska fondförmögenheten. Det skriver fondbolagens förening.

Per den sista mars 2023 uppgick fondförmögenheten i dessa fonder till 5768 miljarder kronor.

Andelen som är placerade i fonder med hållbara investeringar som mål, så kallade artikel 9-fonder, uppgick till 2 procent av fondförmögenheten, motsvarande 109 miljarder kronor.

331 miljarder kronor är placerade i övriga fonder.

Totalt sett var 75 procent, 941 av totalt 1258 fonder, artikel 8-fonder. Antalet artikel 9-fonder uppgick till 62 stycken.

"Om man jämför fondförmögenheten med antal fonder så utgjorde fonder med hållbarhet som mål en större andel (5 procent) än för fondförmögenheten (2 procent), vilket skulle kunna förklaras av att många av dessa fonder är nystartade. För övriga fonder är motsvarande skillnad ännu större (20 procent jämfört med 5 procent), vilket förklaras av att fonderna i genomsnitt var mindre än de fonder som främjar hållbarhet", skriver Fondbolagens förening.
Börsvärldens nyhetsbrev