Freemelt får första ordern i Belgien - värde 3,8 miljoner kronor
3D-teknikbolaget Freemelt har fått en order på forskningsmaskinen Freemelt ONE från belgiska Sirris. Ordervärdet uppgår till cirka 3,8 miljoner kronor med leverans planerad till andra kvartalet.
ANNONS
Installationen blir bolagets första i Belgien och väntas stärka närvaron i landet. Maskinen ska användas i industrinära utvecklingsprojekt inom bland annat flyg, energi och medicinteknik.
”Att Freemelt ONE nu installeras hos Sirris, en av de mest respekterade forskningsmiljöerna i Europa, är ett viktigt steg för vår europeiska expansion. Sirris starka industriella förankring gör att vår teknologi får en naturlig plats i många företags utvecklingsprojekt. Vi ser goda möjligheter att denna installation kan leda till fler samarbeten och nya affärer i Belgien”, säger Daniel Gidlund, vd för Freemelt, i en kommentar.