FTC förhandlar med reklamföretag om möjlig uppgörelse - WSJ
Bildkälla: Stockfoto

FTC förhandlar med reklamföretag om möjlig uppgörelse - WSJ

USA:s konkurrensmyndighet FTC förhandlar med flera stora reklamföretag om en möjlig uppgörelse kring misstänkt samordning av annonsbojkotter mot plattformar som X, rapporterar Wall Street Journal med hänvisning till källor.

Bolag som Publicis, WPP och Dentsu kan enligt förslaget förbinda sig att inte styra annonsbudgetar bort från plattformar baserat på politiskt innehåll, i linje med ett tidigare avtal med Omnicom. Uppgörelsen väntas ske utan erkännande av skuld och det är fortfarande oklart om parterna når en slutlig överenskommelse.

Bakgrunden är att reklamföretag använt en praxis för att säkerställa att annonser inte visas nära olämpligt eller kontroversiellt innehåll. Bland annat pausade annonsörer kampanjer på X efter Elon Musks övertagande 2022. Plattformen stämde därefter en branschorganisation och flera bolag, men målet avvisades av domstol i fjol.
Börsvärldens nyhetsbrev