FX International ingår avtal om pantbanksverksamhet i Sverige (uppdatering)
Bildkälla: Stockfoto

FX International ingår avtal om pantbanksverksamhet i Sverige (uppdatering)

(Uppdatering: tillägg sista stycket om riktad nyemission)

FX International har tecknat ett femårigt samarbets- och licensavtal med finska Takuupantti för att etablera fordonsbaserad pantbanksverksamhet i Sverige, enligt ett pressmeddelande.

FX International får exklusiv rätt till Takuupanttis tekniska plattform, med vissa prestationskrav.

Verksamheten ska bedrivas i ett helägt dotterbolag och planeras starta första kvartalet 2027, förutsatt myndighetstillstånd och finansiering. Takuupantti ersätts genom provision baserad på utlåningsvolymer. Ingen omsättnings- eller resultatprognos lämnas.

Styrelsen har beslutat om en riktad nyemission av högst 10 miljoner aktier till teckningskursen 10 öre. Vid full teckning tillförs bolaget 1 miljon kronor före emissionskostnader. Emissionen riktas till fyra privatpersoner och ett bolag med anknytning till Takuupantti och är en del av samarbetet.
Börsvärldens nyhetsbrev