Global Fashion Group hade starkt Q4 - ändrar i koncernledningen
Bildkälla: Stockfoto

Global Fashion Group hade starkt Q4 - ändrar i koncernledningen

E-handelsaktören Global Fashion Group redovisar preliminära siffror för 2024 samt flaggar för ändringar i koncernledningen. Det framgår av ett pressmeddelande.

Enligt bolaget minskade Net Merchandise Value, NMV, med 8 procent under 2024, vilket är i den övre delen av prognosintervallet på -8 till -12 procent.

Att utfallet blev så beror på ett starkt fjärde kvartal, där NMV var oförändrat tack vare en stark utveckling inom de två största segmenten, ANZ och LATAM, som noterades för ökningar på 9 respektive 2 procent. NMV för segmentet SEA var ner 20 procent på årsbasis.

Bolaget avslutade året med en kassa (pro-forma) på 222 miljoner euro, respektive nettokassa (pro-forma) på 164 miljoner euro.

GFG bekräftar sin helårsprognos om ett justerad ebitda i mitten av intervallet -16 och -28 miljoner euro.

Den fullständiga rapporten publiceras den 5 mars.

Vad gäller koncernledningen meddelar bolaget att operativa chefen Gunjan Soni avgår och kommer inte att ersättas av någon. Samtidigt befordras finanschefen Helen Hickman (innehaft rollen sedan augusti 2023), till att ingå i koncernledningen.

Investmentbolaget Kinnevik är delägare i GFG.
Börsvärldens nyhetsbrev
ANNONSER