Göteborgsregionen i högkonjunktur - starkare än före pandemin
Göteborgsregionen befinner sig i en högkonjunktur som även toppar högkonjunkturåren före pandemin. Det uppger Business Region Göteborg på torsdagen.
ANNONS
Konjunkturinstitutets undersökning för andra kvartalet visar att läget i regionens näringsliv har förbättrats ytterligare. Konjunkturindikatorn uppgick till 116,4, vilket är hela 9 steg högre än jämfört med föregående kvartal. Inte någon gång under högkonjunkturåren 2013-2018 kom indikatorn att nå en så pass hög nivå som under andra kvartalet 2021.
Arbetslösheten i regionen fortsätter att minska och uppgick i augusti till 6,9 procent, ned 1,6 procentenheter mätt på årsbasis.
Besöksnäringen, som haft det tufft under coronapandemin, har vänt upp men har fortfarande långt kvar till normal nivå.
”Vi hoppas att besöksnäringen kan studsa tillbaka ytterligare nu när restriktionerna släpper helt och förutsättningarna normaliseras. Men det gäller att få kunderna att hitta tillbaka, och att få tag i den kompetens man behöver anställa”, säger Henrik Einarsson, analyschef på Business Region Göteborg.