Inköpschefsindex för tjänsteindustrin i Sverige minskade i februari (uppdatering 2)
Bildkälla: Stockfoto

Inköpschefsindex för tjänsteindustrin i Sverige minskade i februari (uppdatering 2)

(tillägg i hela nyheten)

Inköpschefsindex för tjänsteindustrin i Sverige minskade i februari. Tjänsteindexet sjönk till 50,5 från 51,5 (reviderat från 51,8) föregående månad.

"Även om konjunkturen i de större tjänsteföretagen har förbättrats sedan i höstas och affärsplanerna stiger är det en bräcklig och trög återhämtning som framträder. Framför allt när både orderingång och sysselsättning i totalindexet befinner sig utanför tillväxtzonen", säger Jörgen Kennemar, ansvarig för analysen av inköpschefsindex.

Det avtagande pristrycket i tjänstesektorn bröts i februari. Index för rå- och
insatsvarupriser steg till 62,4 i februari från 56,4 i januari och är den högsta nivån på
sex månader.

Det sammanvägda inköpschefsindexet minskade i februari. Indexet sjönk till 50,1 från 50,2 (reviderat från 50,5) föregående månad.

"Indexet stärker bilden av att konjunkturen i näringslivet har förbättrats. Men ännu finns det frågetecken kring styrkan i uppgången med risk för att tillväxten dröjer på grund av den svaga omvärldskonjunkturen", säger Jörgen Kennemar.

En siffra över 50 indikerar expansion.

Sverigefebruari, 2024januari, 2024Reviderad
Inköpschefsindex för tjänstesektorn50,551,851,5
Inköpschefsindex sammanvägt50,150,550,2
Börsvärldens nyhetsbrev