Källor: Aktieägarkamp i Pirelli - oense om bolagets styrning - Reuters
Bildkälla: Stockfoto

Källor: Aktieägarkamp i Pirelli - oense om bolagets styrning - Reuters

Italienska däckjätten Pirellis italienska och kinesiska aktieägare har blivit oense gällande hur bolaget ska styras, skriver Reuters med hänvisning till källor.

Statligt ägda Sinochem är största ägare i Pirelli med 37 procent av aktierna, vilket beskrivs kunna skada bolagets aktivitet i USA på grund av de ökade handelsspänningar mellan Kina och USA, exempelvis genom att USA slår ned på kinesisk teknologi i bilindustrin.

Diskussioner ska pågå om hur man kan minska Sinochems inflytande över bolaget ytterligare. Detta efter att italienska regeringen ingrep 2023 för att minska på det kinesiska bolagets makt i Pirelli.

Enligt källorna kan åtgärder som att övertyga Sinochem om att minska sin andel i bolaget, eller att den italienska regeringen tar bort Sinochems rösträtt i Pirelli vara sådant som övervägs.
Börsvärldens nyhetsbrev
ANNONSER