Källor: Preem tvångssåldes pga skuldsatt ägare - Di
Den saudisk-etiopiske affärsmannen Mohammed Al-Amoudi blev borttvingad från Preem av sin egen bank, Deutsche Bank. Det uppger källor till Dagens industri.
ANNONS
Det var i slutet av mars som det offentliggjordes att Varo Energy tar över som ny ägare av Preem, den största producenten av drivmedel i Sverige.
Nu framgår det att affären kom till genom att Deutsche Bank drev igenom en tvångsförsäljning av aktierna i Preem. Detta eftersom Preems moderbolag Corral Petroleum använts som säkerhet för betydande lån som Al-Amoudi holdingbolag Moroncha tagit hos den tyska storbanken och inte mäktade med att återbetala. Som ett resultat såldes Preem till Varo Energy för att täcka bankens fordran på Al-Amoudi.
Att detta verkar ha varit fallet framgår av Varo Energys pressmeddelande, där det står att Deutsche Bank "genomförde försäljningsavtalet" åt Moronchas vägnar.
Från Al-Amoudis talesperson dementeras inte tvångsförsäljningen. Däremot säger man att affären kom till efter en initierad försäljningsprocess av Corral Petroleum.