Källor: Revolut uppges erbjuda återköp för att fördröja IPO - BN
Bildkälla: Stockfoto

Källor: Revolut uppges erbjuda återköp för att fördröja IPO - BN

Brittiska fintechbolaget Revolut har lanserat ett första aktieåterköpserbjudande på upp emot 10 procent av kapitalet. Det uppger källor till Bloomberg News.

Erbjudandet lanserades för några veckor sedan och prioriterar tidiga investerare i bolaget.

Genom detta upplägg försöker Revolut att dra ut på behovet att gå till börsen för att investerarna ska kunna checka ut.

Förutom återköpen har bolaget på måndagen också lanserat en sekundär aktieförsäljning som låter nuvarande anställda få sälja 20 procent av sina aktier till nya investerare eller befintliga uppbackare.

Det intressanta är att värderingen av bolaget skiljer sig åt beroende på vilken transaktion det rör sig om. Medan den sekundära försäljningen ger Revolut en total prislapp på 75 miljarder dollar, är erbjudandet i återköpen till en värdering på 45 miljarder dollar.

Separat från detta uppges bolaget också ha varit i samtal med bolag som Greenoaks Capital om att ta in kapital.

Talespersoner för både Revolut och Greenoaks har avböjt att kommentera.
Börsvärldens nyhetsbrev