Kapacitetsutnyttjandet i svenska industrin minskade i Q4 jämfört Q3
Bildkälla: Stockfoto

Kapacitetsutnyttjandet i svenska industrin minskade i Q4 jämfört Q3

Kapacitetsutnyttjandet inom den svenska industrin minskade med 1,3 procentenheter under fjärde kvartalet jämfört med tredje kvartalet, i säsongsrensade tal. Det rapporterar SCB.

- För tredje kvartalet i rad minskar kapacitetsutnyttjandet och uppvisar därmed den lägsta nivån sedan fjärde kvartalet 2020. Nedgången i kvartal 4 2023 kan till stor del förklaras av otillräcklig efterfrågan, säger Karl Sahlberg, statistiker på SCB.

Minskningen av kapacitetsutnyttjandet i industrin innebar att utnyttjandegraden minskade till 88,4 procent, i säsongsrensade tal. Siffran för tredje kvartalet har reviderats ned till 89,7 procent från preliminära 90 procent.

På årsbasis minskade kapacitetsutnyttjandet med 1,3 procentenheter jämfört med fjärde kvartalet året innan, och redovisade en utnyttjandegrad på 88,1 procent, i kalenderkorrigerade tal.
Börsvärldens nyhetsbrev